20.11.2014 Regionální kolo Slam Poetry

16.11.2014 12:30

Slam poetry - 20.11. 2014

Ve čtvrtek 20. listopadu od 19 hodin proběhne v Hostinci U Kohouta jubilejní desáté regionální kolo SLAM POETRY v Hradci Králové. Aktéři tohoto slovního klání se mohou rekrutovat z řad literátů, hudebníků, poetů, performerů či odvážných diváků, kteří se na místě nezdráhají do soutěže přihlásit. Porotou jim je samotné obecenstvo, jenž svým hlasováním rozhodne o vítězi, který je dokáže svým vystoupením nejvíce zaujmou či pobavit.

  Vítěz tohoto večera získá nejen finanční odměnu, ale také právo zastupovat Hradec Králové na celorepublikovém finále 29. listopadu v Brně.

Jako host se ve slovní exhibici představí několikanásobný vítěz české soutěže Bohdan Bláhovec.

Večer moderuje speaker a sportovní fanatik Leoš Tácek (nové alterego herce Zdeňka Tesaře).

Hudbou jej doplní MENU djs.Vstupné je volné.

Více informací získáte na www.slampoetry.cz

 

Co je slam poetry?
Celostátní soutěž v ČR

Slam poetry nelze zaměňovat s autorským čtením či recitační soutěží. Autoři-performeři by se měli zaměřit tedy na to, co sdělují a jak to sdělují. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie a divadla. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky. Do hry přichází i mimika, výraz, pohyb, rytmus i sdělení textu.

Publikum je hlavním posuzovatelem výkonu soutěžícího. Porota-publikum může během produkce dávat najevo svou nelibost či souhlas a tyto reakce jsou ve slam poetry velmi vítané, dodávají vystoupení akčnost a dynamiku. Svým hlasitým ztotožněním se s výkonem slamera mohou taky ovlivnit porotu vybranou z jejich řad. Do celostátní soutěže se může přihlásit kdokoliv, kdo má odvahu předstoupit před publikum se svým dílem a je přesvědčen, že jej zaujme.

Z jednotlivých regionálních kol postupuje do celostátního finále (dle počtu účastníků)zpravidla pouze vítěz. (Výjimkou bývá například Praha, kde se regionálního kola účastní několikrát více slamerů a úroveň vystoupení na prvních pěti příčkách bývá velmi vysoká.)


Základní slamová pravidla celostátní soutěže v ČR jsou: 

1) vlastní text
2) časový limit 3 min.
3) žádné rekvizity
 

Kdo vybírá porotu?

Porotu vybírá konferenciér či další organizátor soutěže náhodně přímo z přítomného publika před samotným zahájením soutěže. Obvykle má porota pět až deset členů. Porotci přiřazují účastníkům soutěže body (od 0 do 10).

Jaká je historie slamu v České republice?

První celonárodní kolo slam poetry v České republice proběhlo roku 2003 na podzim na olomouckém festivalu Poezie bez hranic. Soutěž inicioval významný německý básník a prozaik českého původu Jaromír Konečný, který se poetry slamu v Německu aktivně věnuje, jejího pořádání se pak ujal brněnský nakladatel a spisovatel Martin Reiner. V roce 2004 se od května do října uskutečnilo již deset regionálních kol. Finále v roce 2005 se konalo již v Klubu Fléda v Brně a od té doby se pořádání každoročního národního kola a jiných akcí souvisejících se šířením slam poetry nejen v České republice ujalo Občanské sdružení Fléda.

 

Více informací získáte na www.slampoetry.cz